Monetizujte svůj blog a naučte se pomocí affiliate marketingu vydělávat online. Na konci cesty na vás může čekat svoboda a pasivní příjem. Affiliate marketing vám na cestě k nezávislosti pomůže.

 

Co je to affiliate marketing

Affiliate marketing neboli partnerský marketing je výkonnostní forma marketingu, která vám umožňuje získat provizi za uskutečněnou konverzi. Konverzí může být nejen prodej, ale v podstatě cokoliv, co má návštěvník na vašem webu udělat. Kromě již zmíněného nákupu může jít o zapojení do soutěže, vyplnění formuláře, registraci apod.

 

Jak affiliate marketing funguje

Affiliate marketing funguje na principu partnerství. Na jedné straně stojí e-shop, který nabízí produkt, a na druhé straně bloger, který má web, sociální síť apod. My se zaměříme na vydělávání blogem. To v praxi vypadá tak, že bloger na svém webu propaguje produkt e-shopu a z každého nákupu, který díky svým čtenářům pomohl uskutečnit, dostane nějakou provizi. Může se jednat o fixní částku, nebo procento z uskutečněné objednávky. Obvykle to bývá mezi 5–20 % z celkové hodnoty objednávky.

 

Aby e-shop poznal, které objednávky pocházejí z blogerova blogu a za které mu má vyplatit provizi, vytvoří pro každého affiliate partnera speciální odkaz, do kterého umístí unikátní ID, které partnerovi/blogerovi přidělil při registraci.

Webový odkaz může vypadat např. https://ehub.cz/system/scripts/click.php?a_aid=13298e8f&a_bid=d4de5a4f. Affiliate marketing funguje díky cookies, proto na vás ty hlášky neustále všude vyskakují. Mimochodem takhle funguje i remarketing u PPC reklam.

 

Ok, takže teď už víte, jak affiliate marketing funguje. Takže s chutí do toho!
Cože?
Že nevíte, kde se můžete registrovat?
Tak se pojďme společně mrknout 🙂

Jak začít s affiliate marketinge

Registrovat se můžete v affiliate síti nebo přímo u konkrétního partnera.
Affiliate sítě jsou weby, které sdružují hned několik různých potenciálních partnerů. Na jednu registraci tak můžete nabízet produkty z různých oblastí. Mezi moje oblíbené patří

Pokud ale chcete navázat spolupráci s konkrétním e-shopem, mrkněte se, jestli affiliate spolupráci nabízí. Obvykle to zjistíte v patičce jeho e-shopu pod odkazy „spolupráce“,„vydělávejte s námi“ apod. Když nic nenajdete, zkuste jim napsat a spolupráci si dojednat.

Individuální spolupráce mám například s Wedosem. Ten pro mě byl jasná volba, protože všechny mé weby běží na jejich hostingu a jsem naprosto spokojená. S klidným svědomím ho tedy můžu doporučovat. Jedná se o produkt, který mám vyzkoušený a za kterým si stojím. To je u affiliate marketingu hodně důležité. Doporučujte jen věci, které se hodí k tématu vašeho blogu, máte je vyzkoušené, jste s nimi spokojení a mohli by zajímat i vaši cílovku. Z toho důvodu doporučuji i kurzy Copykiller, protože na mé stránky chodí hodně lidi, co s psaním začínají nebo se chtějí stát copywritery a neví jak na to. Kurzy Copykiller vám pomůžou a posunou vás správným copywriterským směrem.
Stejně tak spolupracuji i s EasyLingo, protože mi jejich systém učení jazyků přijde super, ale to vás asi nezajímá 😀

 

Výhody affiliate marketingu

Na affiliate marketingu je super jeho jednoduchost. Stačí psát svůj blog jako doposud, a když zmiňujete nějaký produkt, prostě na něj odkázat přes affiliate partnera.

V případě, že se registrujete do affiliate sítě, budete mít větší nabídku partnerů, ale provizi budete mít sníženou o odměnu pro affiliate síť za zprostředkování partnera. Je otázka, jestli se to vyplatí. Já jsem zastáncem toho, být registrovaná v síti i affilovat přímo s partnery. Hlavní je, aby produkt zapadal do konceptu vašeho blogování. A v affiliate sítích máte možnost si často stáhnout reklamní materiály, jako jsou bannery, videa apod. V praxi to můžete vidět třeba na tomto banneru:

Fandím zdravému životnímu stylu, kupuji pouze bio kosmetiku a nejčastěji nakupuju na Biooo.cz, kde jsem spokojená. Kdybych tedy měla blog zaměřený na životní styl nebo kosmetiku, byl by tento partner jasná volba.

Mezi obrovskou výhodu affiliate patří, že affiliate odkazy, které na svůj web umístíte, budou stále platné. To znamená, že když si někdo přečte váš článek třeba za dva roky a nakoupí přes odkaz, vám se přičte provize. Navíc odkazy vydělávají ve dne v noci. Když se ráno probudíte a na mailu najdete potvrzení o připsání nové provize, je to hodně dobrý pocit. Dobře udělaný affiliate marketing může položit základ vašeho pasivního příjmu. Časem tak třeba přestanete být závislí na zaměstnání a stanete se svým pánem.

Affiliate marketing výpis provize
Takhle vypadá výpis od e-shopu PoštovnéZdarma. Není to sice moc, ale potěší to. 🙂

Nevýhody affiliate marketingu

Affiliate marketing je založený na výkonu, to znamená, že odměnu dostanete pouze za dokončenou konverzi – nejčastěji dokončení objednávky. Nestačí tedy, když vaši čtenáři web pouze navštíví.

Proto, aby vám affiliate marketing pěkně šlapal, potřebujete dvě věci – mít velkou návštěvnost na blogu a autoritu u svých čtenářů. Co je dostatečně velká návštěvnost, se těžkou určuje. Jsou weby, které mají návštěvnost v desítkách lidí denně, a weby, které mají návštěvnost v desítkách tisíc denně. Vydělávat mohou oba, ale je jasné, že velké weby budou vydělávat více, protože počet dokončených konverzí budou mít logicky vyšší. Ale i pokud máte nižší návštěvnost, můžete si affiliate marketingem hezky přivydělávat. Stačí, když vám vaši čtenáři budou důvěřovat a nebudou vaše doporučení brát na lehkou váhu.

Důvěru svých čtenářů získáte tak, jak jsem už zmiňovala několikrát. Doporučujte jen věci, za kterými si stojíte a máte je vyzkoušené.

Návštěvnost vašeho blogu se bude v první řadě odvíjet od toho, jak dobře píšete a jak dokážete svou cílovou skupinu zaujmout. Návod jak na to jsem vám sepsala v článku Jak napsat úspěšný článek.

 

Affiliate marketing považuji za jeden z nejlepších způsobů, jak vydělávat svým blogem. Není ale jediný. Další způsoby monetizace blogu najdete v článku Jak vydělávat blogem. Pokud máte blog, je škoda nechat jeho potenciál nevyužitý. V případě, že vás affiliate marketing zaujal a máte další otázky, doporučuji sledovat web českého affiliate experta Mária Rožeňského.

 

Máte už s affiliate marketingem zkušenosti? Napište mi do komentářů jaké.

 

Za sdílení článku předem děkuji. Pomůžete tím mně i někomu, kdo zrovna tohle téma řeší.

One thought on “Naučte se vydělávat blogem pomocí affiliate marketingu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.