Otázka, jak vydělávat blogem, nebo chcete-li, jak monetizovat svůj blog, nedá spát mnoha blogerům. Pojďme se tedy mrknout, jak se dá na blogu zbohatnout.

Vydělávat online je možné

Mnoho z vás zná určitě nabídky práce, které spamují Facebook. „20 000 Kč za týden a stačí ti k tomu jen počítač.“ Tak tahle to nefunguje. Pozitivní zprávou je, že vydělávat online lze. Jen je to o dost těžší a delší běh, než byste čekali. Když se ale vaše práce začne konečně zhodnocovat, je to nádherný pocit a budete hodně rádi, že jste do toho šli. Takže jak na to?

 

Založte si blog

Základní ingredience pro vydělávání online je blog. Lze to i bez něj, ale pokud nejste influencer s desetitisíci sledujícími, tak se bez blogu nehnete. Blog je pro vás naprosto zásadní, protože díky svým čtenářům začnete vydělávat. Stát se blogerem ale není hračka. Musíte svým čtenářům nabízet obsah, který pro ně bude užitečný a přinese jim nové informace. Sama jsem si svůj blog založila v 15 letech, mimochodem pořád ho mám a posledních několik let se živím jako copywriterka.

 

Skutečný bloger potřebuje plán

Je hezké psát jeden článek za druhým, ale to z vás blogera neudělá. Pokud nemáte plán a vaše články nepřinášejí čtenářům žádné informace, nikdo vás číst nebude. Veškerá vaše námaha by tak přišla vniveč, protože blog s nulovou návštěvností je vám na nic. Proč psát, když to nikdo nečte? Jestli nevíte, jak s úspěšným blogem začít, přečtěte si Jak napsat úspěšný článek. Sepsala jsem vám do něj deset nejdůležitějších rad a přidávám i pár tipů od blogerů, kterým jejich blog funguje na výbornou a generuje jim příjem.

 

Vydělávejte blogem

Způsobů, jak můžete vydělávat blogem, je hned několik a každý si v tom dokáže najít způsob vhodný právě pro něj. Představím ty nejznámější a na závěr zmíním i ty, které znám jen z doslechu, ale přijdou mi zajímavé anebo je plánuju vyzkoušet. Takže pojďme se mrknout, jak vydělávat blogem.

  1. Reklama za proklik

Reklama za proklik funguje tak, že na svůj blog do HTML umístíte reklamní kód. Weby na WordPressu (jak si ho založit si můžeš přečíst zde) na to často mají už nějaký vychytaný plugin, který vám usnadní práci. Jakmile máte nasazeno, začne se ve vašich článcích objevovat reklama a za každý proklik inkasujete peníze.

V Čechách patří mezi nejvyužívanější poskytovatele reklam Sklik a Adsence. Sklik je pro malého blogera vhodnější, protože k založení účtu potřebujete jen IČ. Cena prokliku na Skliku se nejčastěji pohybuje mezi 0,5–5 Kč. Adsence je sice cca o třetinu výkonnější než Sklik, ale už je k němu potřeba registrace k DPH. Ne každému vyšší zisk stojí za ofuky na úřadech a haldu papírování.

  1. Umístění článku na váš blog

Můžete se věnovat psaní článků na zakázku, které na svůj blog umístíte, a firmy vám za ně zaplatí. V praxi to funguje tak, že si nějaká firma vyhlídne váš blog, a protože bude rezonovat s jejím podnikáním, nabídne vám nějakou částku, když bude moc na váš blog umístit svůj článek, který ji bude propagovat. Samozřejmě to může fungovat i obráceně, že budete aktivní, sami si nějakou firmu vyhlídnete a oslovíte. Aby tahle spolupráce mohla uspokojivě fungovat, je potřeba si vybírat projekty, které s vámi souzní. Je nesmysl na blogu o bylinkách zveřejnit článek o autech. Narušíte tím důvěru svých čtenářů, kteří na podobné články nejsou zvědaví, a zklamete klienta, protože mu zveřejněný článek vůbec nic nepřinese.

 

  1. Psaní za barter

Další způsob, jak si přilepšit psaním blogu je psát za barter. Touto cestou se vyplatí jít zejména menším blogerům, kteří se v blogovém světe teprve rozkoukávají. Firma vám za článek o svých produktech na vašem blogu nebude platit, ale nabídne vám své produkty. Nejčastěji takhle vznikají recenze produktů, kdy bloger danou věc vyzkouší, zhodnotí a poví o nich svým čtenářům.

Zlepšete své pisatelské schopnosti a získejte náskok nad konkurencí.
Zkuste kurzy Copykiller a staňte se skutečným copywriterem.

  1. Prodej článků

Uvažujete, že byste se začali psaním článků živit, ale nejsi si jistí, jak si stojíte oproti konkurenci a jestli by byl o vaše články zájem? Existuje celá řada platforem, které propojují pisatele a firmy, které poptávají články. Většinu jsem osobně vyzkoušela.

 

  1. Affiliate marketing

Nejlepší způsob, jak vydělávat blogem jsem si nechala na konec. Affiliate marketing je podle mě nejlepší způsob, jak svůj blog monetizovat. Vyžaduje sice spoustu práce, než blog naplníte kvalitním obsahem, ale když to uděláte, nebudete litovat ani minuty. Jak na to, si můžete přečíst v článku Jak napsat úspěšný článek. Ve chvíli, kdy je váš blogový obsah zajímavý, přijdou čtenáři, návštěvnost a čas začít monetizovat. Affiliate marketing funguje tak, že na svém blogu zmíníte nějaký produkt třetí strany. Pokud si jej některý váščtenář zakoupí, získáte od prodejce dohodnutou provizi. Ta se obvykle pohybuje mezi 5–30 %, ale liší se to produkt od produktu. Affiliate marketing považuju za nejlepší způsob, jak svým blogem vydělávat, a je to i skvělý způsob, jak položit začátek vašeho pasivního příjmu. Podrobněji jsem se o Affiliate marketingu rozepsala v článku Naučte se vydělávat blogem pomocí affiliate marketingu, kde najdete i několik affiliate katalogů, kde se můžete zaregistrovat a spolupracovat s firmami, které jsou u nich zastoupené.
Můj oblíbený je například AffilBest za registraci tu totiž získáte 250 Kč do začátku. 🙂

 

  1. Prodej vlastních produktů

Nejčastější způsob je napsat e-book, naládovat ho informacemi a prodávat ho. Není to ale jediný způsob. Umíte něco vyrábět? Co třeba malý e-shop s vašimi výrobky? Na shoptetu si můžete založit e-shop do 10 položek zdarma. Anebo co třeba nějaké vtipné nápisy na hrnečky, potisky na trička, cool obrázky apod.? Iniciativě se meze nekladou a možnost výdělku leží všude okolo vás. Stačí se jen pořádně rozhlédnout!

 

Za sdílení článku předem děkuji. Pomůžete tím mně i někomu, kdo zrovna tohle téma řeší.

One thought on “Jak vydělávat blogem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.